Індустріалка - новини Запоріжжя

Видео, Запоріжжя, Культура, Україна, Фоторепортаж
Архітектор зі Львова: Кортен візуально цікавий
Поделиться

Меморіал Героїв Небесної Сотні у Львові став успішним прикладом застосування кортена в Україні

Про трендовий у світі кортен багато запорожців почули нещодавно — цим матеріалом обшитий новий 7-метровий артоб’єкт «Коло Єдності», встановлений на Пагорбі Єдності на Хортиці. Кортенова сталь — це сучасний матеріал, що використовується в архітектурі, спорудженні скульптур, артоб’єктів. Покрита бархатистою патиною благородного шоколадного кольору поверхня кортена підкреслює зв’язок об’єктів із природним початком та поєднує з пейзажем. До речі, ця патина, яку дехто помилково приймає за іржу, захищає від руйнування, завдяки чому кортен дуже міцний.

У Запоріжжі Коло Єдності — перший об’єкт із кортенової сталі. Та й в Україні кортен лише набирає популярності. Як розповідав «Индустриалке» директор львівської компанії «Єврометал» Віталій Притула (компанія займалася обшивкою Кола Єдності кортеновим покриттям), в Україні з цікавих об’єктів із такої сталі — Меморіал Героїв Небесної Сотні у Львові, розміщений у центральній історичній частині міста й відкритий у 2019 році. Тож ми вирішили більше дізнатися про меморіал та зв`язалися зі співавтором цього проєкта, архітектором, візуалізатором та засновником проєктного бюро Guess Line Architects Андрієм Лесюком.

Меморіал Героїв Небесної Сотні

Меморіал Героїв Небесної Сотні — це незвичайний меморіальний комплекс. Він становить собою простір, що покликаний вшанувати пам’ять про загиблих учасників Євромайдану 2013–2014 років. Тут встановлені таблички з портретами 107 Героїв Небесної Сотні, які гравійовані на нержавіючій сталі. Основний матеріал проєкту — кортен, який з часом, за два роки, змінює свою фактуру й має особливу символічність стійкості, боротьби та палаючого вогню. Меморіал наповнено злаковими рослинами, які нагадуватимуть колоски пшениці, що є символом українського народу. Меморіал Героїв Небесної Сотні став успішним прикладом застосування кортену в Україні. У Львові кортен, як й у нас, теж не відразу зрозуміли. Але згодом був визнаний. Інакшим вже ніхто не представляє меморіал.

Меморіал Героїв Небесної Сотні

Чому ж для меморіалу обрали саме кортен?

– За його властивості, — відповів Андрій Лесюк. — Кортен дуже довговічний. Спочатку кортенова сталь застосовувалася у промисловості. Потім із промислової архітектури почала використовуватися й в більш урбаністичних просторах. Крім того, кортен цікавий візуально. Це такий живий, навіть живописний матеріал в середовищі, який доповнює його. На колір кортена впливають погодні умови, дощі, він змінюється згодом, змінює свою текстуру. Погода малює на ньому свої візерунки. Це дає відчуття спілкування з людиною. Кортен часто використовують в скверах, парках, в міському середовищі.

Меморіал Героїв Небесної Сотні
Як розповів Андрій Лесюк, меморіал не відразу сподобався громаді:
— Люди не розуміли як таке може бути: пам’ятник без пам’ятника. Це нововведення у нашій архітектурі. Зміна наших розумінь. Меморіал чи місце пам’яті не повинні бути місцем суму. Це більше повинно бути місцем радості. Коли це місце буде жити, відповідно, буде жити пам’ять про героїв.

Раніше у Львові ніхто не знав про кортен. На відкритті меморіалу ми споглядали за людьми. Іноземні туристи відносяться до кортену, як до чогось звичайного, тому що у Західній Європі є багато споруд, виконаних у цьому матеріалу. Не кажучи про Америку — це країна, звідки з’явився кортен. Іноземці вважають використання кортену раціональним, тому що він є довговічним, візуально цікавим за текстурою.

Зараз у місті вже близько п’яти-шести споруд, де застосований кортен. Меморіал був одним з перших таких об’єктів. Спочатку для наших людей це було дивно. Але завдяки освітленню проєкту меморіалу, тому, що він дуже важливий, й коли люди побували там наживо, то зрозуміли його суть. Й багато хто полюбив кортен.

Меморіал Героїв Небесної Сотні

До речі, проєкт Меморіалу Небесної Сотні номінували на архітектурну премію Європейського Союзу European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2022. Цією відзнакою нагороджують найкращі проєкти сучасної архітектури. А торік меморіал визнали найкращим об’єктом громадського простору у Національній премії з ландшафтної архітектури та садового дизайну.

Нагадаємо, що запорізьке Коло Єдності з`явилося у рамках великого відродження Хортиці, яке стартувало в цьому році, з ініціативи Президента Володимира Зеленського. Її відродження — у пріоритетній зоні відповідальності заступника керівника Офісу Президента і координатора президентської програми «Велике будівництво» Кирила Тимошенка. На Хортиці вперше в новітній історії застосували практику партнерства держави з бізнесом — партнером проєкту розвитку заповідника стала Група Метінвест.

«Индустриалка» також писала про найцікавіші проєкти у світі із застосуванням кортена.

Читайте також: Артоб’єкт на Хортиці буде змінювати колір два роки.

Фото з сайту city-adm.lviv.uaКомментарии читателей